اعلام نتایج آزمون ورودی مدارس سمپاد تا نیمه مرداد، اجرای طرح کلاس تیزهوش

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان به تدوین برنامه جامع استعدادیابی در دوره های مختلف برای کشف استعدادها اشاره نمود و گفت: سال جاری طرح شهاب که از سال 93 آغاز شد به پوشش 100 درصدی در پایه چهارم خواهد رسید و مدرسه ای نداریم که در این دوره طرح شهاب در آن اجرا نشود.

اعلام نتایج آزمون ورودی مدارس سمپاد تا نیمه مرداد، اجرای طرح کلاس تیزهوش

به گزارش خبرنگاران، فاطمه مهاجرانی در نشست خبری با موضوع باز طراحی برنامه های مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان در راستای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش اظهار کرد: هسته های نخبگانی به کرات مورد توجه قرار گرفته اند و وقتی سیاست کلان کشور توجه به هسته های نخبگانی است نمی توان آن را فقط در حوزه دانشگاهی دنبال کرد، بلکه باید در دوره دانش آموزی نیز مورد توجه قرار بگیرد.

وی اضافه نمود: 9 برنامه در راستای سند تحول برای سال 98 داریم که مجری مستقیم آن مرکز سمپاد است که در قالب چهار دسته مدارس، طرح شهاب، المپیادهای علمی و جشنواره خوارزمی دسته بندی می گردد. طراحی برنامه های منعطف و سیال در حوزه پرورشی در دسته اول فعالیت ها برای تربیت چندبعدی دانش آموزان انجام می گردد.

وی به تقویت فعالیت های علمی برای حل مسائل ملی و محلی به وسیله جشنواره های ملی چون خوارزمی در قالب زیرنظام مدیریت و راهبری اشاره نمود و گفت: تدوین برنامه برای تربیت افراد مرجع و کارشناسان مجرب و حضور در مجامع بین المللی نیز از سوی باشگاه دانش پژوهان دنبال می گردد. ایران در المپیادها درخشیده و باید این خبر خوش را اعلام کنم که رتبه المپیاد شیمی ما رتبه ششم دنیا شد، در حالی که سال گذشته رتبه 19 را داشتیم.

مهاجرانی به تدوین برنامه جامع استعدادیابی در دوره های مختلف برای کشف استعدادها اشاره نمود و گفت: سال جاری طرح شهاب که از سال 93 آغاز شد به پوشش 100 درصدی در پایه چهارم خواهد رسید و مدرسه ای نداریم که در این دوره طرح شهاب در آن اجرا نگردد.

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان با اشاره به فراوری محتوای یادگیری تکمیلی برای دانش آموزان با احتیاجهای ویژه و با استعدادهای ویژه در قالب زیرنظام برنامه درسی اظهار کرد: کتب تکمیلی برای این گروه فراوری می گردد. در بعضی مناطق کشور معلم برای پاسخگویی به احتیاج این دانش آموزان را نداریم و فراوری کتب کمکی برای پاسخ به احتیاجهای آنهاست.

وی اضافه نمود: با توجه به ضرورت راهنمایی دانش آموزان به سمت رشته های علوم انسانی، این امر به صورت ویژه در دستورکار ما قرارگرفته و سمپاد مهارتی هم کلید خورده و سال جاری برای اولین بار 260 دانش آموز را در این حوزه پذیرا خواهیم بود.

مهاجرانی با اشاره به آزمون های پیشرفت تحصیلی برای ارزیابی آموزشی مدارس و آزمون های ورودی مدارس سمپاد گفت: متر و مقیاس گزینش دانش آموزان برای ورود به مدارس سمپاد باید اصلاح گردد. یک راه حل این است که تعدادی از دانش آموزان همه ساله به عنوان دانش آموزان سرآمد از سوی معاونت آموزش ابتدایی به ما معرفی شوند تا ما بتوانیم از آنها آزمون های تکمیلی را بگیریم که آن هم انجام خواهد شد.

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان از توانمندسازی معلمان و مدیران و بهره برداری از امکانات و خلق فرصت های متنوع یاددهی و یادگیری را به عنوان برنامه دیگری که برای سال جاری تدارک دیده شده یاد کرد و گفت: باید دبیران متخصص در حوزه آموزش تیزهوشان داشته باشیم. این راستا آغاز شده و امید است شاهد تربیت معلمان تیزهوشان در دانشگاه فرهنگیان در آینده نزدیک باشیم.

وی به ضرورت ایجاد انگیزه برای تقویت علوم پایه در دوره متوسطه اول و راه اندازی خانه های علوم پایه گفت: استان خوزستان به عنوان پایلوت برای این امر انتخاب شده است.

مهاجرانی از اجرای طرحی با عنوان کلاس تیزهوش یا فرد تیزهوش نیز اطلاع داد و گفت: حتی یک استعداد نباید هدر برود. در این طرح شورای دبیران مدرسه افراد سرآمد در متوسطه اول و دوم را به ما معرفی می نمایند و اگر نمره لازم را در تست های هوش کسب نمایند امکان استفاده از کتب تکمیلی، شرکت در نشست های علمی برای آنها فراهم می گردد.

وی ادامه داد: 10 استان کشور از جمله البرز، اصفهان، خراسان رضوی و شمالی،لرستان، سمنان، خوزستان، ایلام، شهرستان های تهران به عنوان پایلوت قرار است پیشگام در استقرار سندتحول باشند. کردستان و شهر تهران نیز به زودی وارد برنامه می شوند و امید است تا سرانجام سال 20 استان را تحت پوشش ببریم و آموزش های لازم به آنها داده گردد.

وی با بیان اینکه آزمون تکمیل ظرفیت پایه هفتم و هشتم برگزار می گردد مطرح نمود: با توجه به وجود تعدادی جایگاه خالی که در بعضی مناطق قابل توجه بود، هشتم شهریور آزمون تکمیلی برگزار می گردد و از 12 تا 17 مرداد سامانه مربوط برای ثبت نام دانش آموزان باز خواهد بود.

مهاجرانی ضمن اعلام اینکه نتایج آزمون ورودی پایه هفتم ظرف چند روز آینده اعلام می گردد گفت: جالب است بدانید هر 10 نفر اول در شهرستان ها هستند و اینطور نیست که استعدادها در تهران جمع شده باشند.

به گفته وی تا نیمه مرداد نتایج آزمون پایه هفتم و دهم اعلام خواهد شد.

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان درباره توجه به رشته علوم انسانی در سمپاد گفت: این موضوع یکی از برنامه های جدی ماست و به همین علت المپیادهای علوم انسانی رو به گسترش است. سال جاری المپیاد جغرافیا برگزار گردید و 5400 نفر در آن شرکت کردند در حالی که مشوقی چون ورود بدون کنکور به دانشگاه را هم نداشت.

مهاجرانی ادامه داد: المپیاد اقتصاد و حقوق برای سال آینده را مدنظر داریم و برای دنیای کردن المپیاد ادبیات کوشش می کنیم. تعداد ورودی دانش آموزان علوم انسانی 260 نفر در سال 93 بوده که به بالغ بر 3000 نفر در سال 98 رسیده است.

وی درباره برنامه این مرکز برای معرفی دانش آموزان سرآمد مدارس عادی به مرکز سمپاد توضیحات بیشتری ارائه و اظهار کرد: گفت وگوهای اولیه اجرا شده است. دغدغه معاونت ابتدایی مبنی بر عدم ورود کتب تکمیلی به مدارس دغدغه درستی است. دانش آموز ابتدایی نباید درگیر تست گردد اما سیاست نخبگانی باید به گونه ای پیش برود. بهترین راه این است که دانش آموز ابتدایی سرآمد به ما معرفی گردد و بتوانیم روی وی آزمون و تست هوش بگیریم و به شیوه های چندگانه او را بسنجیم.

مهاجرانی اضافه نمود: بنده خودم بر آزمون های تک مرحله ای نقد دارم اما وضع مطلوب با مقدور متفاوت است و امیدواریم طی مراحل این طرح بزودی انجام گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اعلام نتایج آزمون ورودی مدارس سمپاد تا نیمه مرداد، اجرای طرح کلاس تیزهوش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام نتایج آزمون ورودی مدارس سمپاد تا نیمه مرداد، اجرای طرح کلاس تیزهوش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید