تاثیر مکمل های ویتامین D در پیشگیری از دیابت

تحقیقات جدید نشان می دهد که ویتامین دی باعث تقویت انسولین در بدن می گردد و به طور بالقوه از دیابت جلوگیری می نماید.

تاثیر مکمل های ویتامین D در پیشگیری از دیابت

به گزارش ، مطالعه اخیر پژوهشگران کانادایی نشان می دهد مکمل های ویتامین D ممکن است به کاهش دیابت یاری نمایند، زیرا باعث بهبود عملکرد انسولین می شوند.

تحقیقات جدید نشان می دهد که ویتامین دی باعث تقویت انسولین در بدن می گردد و به طور بالقوه از دیابت جلوگیری می نماید.

این هورمون که توسط پانکراس فراوری می گردد برای متابولیسم گلوکز لازم است.

اَنسولین یکی از هورمون هایی است که تأثیرات مختلفی در متابولیسم و دیگر اعمال بدن می گذارد. انسولین با اثر بر سلول های کبد باعث می گردد این سلول ها با دریافت قند از خون و ذخیرهٔ آن به صورت گلیکوژن، قند خون را کاهش دهند و با تجمع گلیکوژن در سلول های ماهیچه ای- به عنوان یک منبع سوخت- انرژی را افزایش دهد. همچنین با اثر به بافت های چربی، استفاده از چربی به عنوان منبع سوخت را متوقف می نماید. در صورت نبود یا کمبود انسولین در خون، بدن از چربی به عنوان منبع سوخت استفاده می نماید. انسولین به عنوان مرکز کنترل متابولیسم بدن عمل می نماید.

طی این مطالعه دانشمندان دانشگاه لاوال (Laval University) کانادا داده های شگفت آور جدیدی را ارائه دادند که نشان می دهد دوز های بالایی از ویتامین دی می تواند شرایط بیماران مبتلا به دیابت را بهبود بخشد و در دیگر افراد نیز مانع ابتلا به این بیماری گردد.

پژوهشگران طی این مطالعه پس از آزمایش بر روی افراد دریافتند ویتامین دی پس از شش ماه به طور قابل توجهی باعث بهبود عملکرد انسولین در بافت عضلانی افراد شده است.

دکتر کلادیا گاگنون (Claudia Gagnon) گفت: ما متوجه شدیم که متابولیسم گلوکز پس از مصرف مکمل ویتامین دی در افرادی که در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارند، در حال افزایش است که این موضوع بسیار مهم است.

طی این مطالعه پژوهشگران تاثیر ویتامین دی را بر روی 96 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 و پیش دیابت مورد آنالیز قرار دادند. پیش دیابت وضعیتی است که در آن اگرچه قند خون تاحدودی بالاست، ولی بیمار همه ملاک های دیابت را ندارد.

پژوهشگران عملکرد انسولین و متابولیسم گلوکز را قبل و پس از مصرف زیاد ویتامین دی مورد آنالیز قرار دادند. هر فرد می بایست 5 برابر دوز توصیه شده ویتامین دی مصرف می کرد.

نیمی از شرکت نمایندگان میانسال می بایست پنج هزار میکروگرم ویتامین دی مصرف می کردند و دیگران نیز تحت پلاسیبو بودند. مقدار توصیه شده بر هر فرد در کانادا در بالاترین حالت هزار میکروگرم است. پژوهشگران تشخیص دادند 46 درصد از شرکت نمایندگان پیش از آزمایش دارای سطح پایینی از ویتامین دی بودند، اما مکمل های ویتامین دی بسیار موثر بود.

پژوهشگران این مطالعه که در مجله European Journal of Endocrinology منتشر شده است در سرانجام افزودند استفاده دوز بالایی از مکمل ویتامین دی می تواند متابولیسم گلوکز را بهبود بخشد و از دیابت جلوگیری کند.

منبع : ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "تاثیر مکمل های ویتامین D در پیشگیری از دیابت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر مکمل های ویتامین D در پیشگیری از دیابت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید