او حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مرد

به گزارش وبلاگ خبر، روزنامه اعتماد - صدرالدین کاظمی: در یک نگاه کلی به عملکرد تیم کشتی آزاد ایران در مسابقات جهانی در تیم ایران همان کسانی پیروز به کسب مدال شدند که پیش از مسابقات از آن ها انتظار می رفت. در این بین فقط رنگ مدال ها متفاوت بود. کسی رنگ مدالش بهتر بود و دیگری نه. به هر صورت این ها امید های درجه اول ما بودند برای کسب مدال. یعنی اینکه تیم ایران روی سه تا چهار مدال حساب می کرد که آن ها رسیده است.

او حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مرد

البته کادر فنی گمان نمی کرد که حسن یزدانی به این راحتی صاحب مدال طلا بشود. در وزن یزدانی، چون تیلور امریکایی نبود خواسته یزدانی خیلی زود محقق شد. در مورد کریمی هم باید به این نکته اشاره کنم که شانس بزرگ او این بود که با کشتی گیر امریکایی هم گروه نشد. چون در حال حاضر تنها کسی که می تواند در مقابل کریمی ایستادگی کند و برنده شود - آن هم به خاطر نوع گاردش که گارد مخالف کریمی است - همین کاکس امریکایی است. در مبارزات قبلی این دو نفر هم همین رخ داد. یک ضعف اساسی در کشتی کریمی وجود دارد که یا نمی خواهد رفعش کند یا برای رفع کردنش دیر شده است.

به جز یزدانی و کریمی که راهی فینال شدند، دو کشتی گیر دیگر ما هم باید راهی فینال می شدند. هم در 61 و هم در 57. همین نوع نگاهی که به کشتی وجود دارد، یعنی گره هایی که در سبک مبارزه این کشتی گیران وجود دارد و قصدی برای رفع کردن شان نیست، باعث شد که این دو نفر نتوانند به فینال برسند و از شانس کسب مدال طلا دور شوند. شما می بینید که کشتی گیر ما یعنی رضا اطری نماینده روسیه را حتی تا نزدیک به خاک کردن هم می برد، اما نمی تواند کارش را تکمیل کند و می بازد و به طبع آن در رده بندی هم شکست می خورد.

در 61 کیلوگرم هم احسان پور باید می برد؛ اگر این باید را جدی می گرفت کشتی گیر ما. ولی باید بپذیریم که ما هم مسائل و گره های کوری در کشتی گیران مان داریم که این گره ها بیشتر برمی شود به آموزش. این گره ها در میدان های سخت و تقابل با رقبای قدر خودشان را نشان می دهند. حتی حسن یزدانی هم از این قضیه دور نیست. شما یادتان هست که یزدانی در مقابله با حریف قدری مثل تیلور درست در همان نقاطی که مشکل آموزشی وجود دارد، همان نقاطی که ملکه ذهن کشتی گیر شده بود، بازنده شد.

درباره غیبت حریف حسن یزدانی در فینال، باید گفت اینکه یک کشتی گیر در فینال کشتی نگیرد، واقعه نادری نیست. این امر گاهی ناشی از اختلاف سطح است و گاهی واقعا ناشی از مصدومیت است. کسی که در اثر سطح کیفی پایین تر ترجیح می دهد در فینال کشتی نگیرد، طبیعتا باید مصدومیت را بهانه کند. به نظرم کشتی گیر هندی می ترسید سریعا کشتی را 10 بر صفر ببازد و اقتدار ناشی از رسیدنش به فینال زیر سوال برود، و به همین دلیل قید حضور در کشتی فینال را زد. حریف هندی حسن یزدانی، قبل از فینال در دیدار سرگروهی یک کشتی خیلی سنگین داشت و آن مسابقه را برد و شاید ترجیح می داد خاتمه کارش در این مسابقات، همان برد به یاد ماندنی در مبارزه ای سنگین باشد.

اما در مورد عملکرد بهنام احسان پور در این مسابقات؛ به نظرم احسان پور باید طلا می گرفت، چون همه چیز بر وفق مرادش بود. تقریبا 90 درصد حریفانش چپ گارد بودند که باب طبع احسان پور هستند. تقریبا کمتر حریف چپ گاردی می تواند احسان پور را شکست دهد. تخصص بهنام، دریافت گارد چپ است. او حاجی علی اف آذربایجانی را هم سه، چهار سال قبل در جام جهانی به دلیل چپ گارد بودن شکست داد. در همین مسابقات، حریف روسی هم که بهنام را با نتیجه 2 بر 2 شکست داد، چپ گارد بود. بهنام در آن مسابقه تعلل کرد. او به جای اینکه دو بار اقدام به زیرگیری کند و یک بار حریفش را در خاک بنشاند، باید پنج بار زیرگیری می کرد.

در این صورت او قطعا ادریس اف روسی را هم می برد، چون شیوه کشتی دریافتش بر کشتی با پای چپ متمرکز است و با تسلط خاصی از عهده حریفان چپ گارد برمی آید. بهنام پور فرصت بسیار ارزشمندی را برای کسب مدال طلای جهانی از دست داد. اگر چه مدال برنز تا حدی او را مسرور کرد، ولی می توانست به فینال برسد. بهنام پور در کشتی با حریف خطرناک آذربایجانی اش در دور سوم مسابقات، یکی دو اشتباه مهلک داشت. او هر وقت سربیرون زیر گرفت، کنده اش کشیده شد، ولی هر جا که سرتو زیر گرفت، توانست حریف را از پا دربیاورد. این همان گره های تکنیکی است که می گویم همچنان در تیم ما وجود دارد.

یکی از کشتی گیران ما که گفته می شود فراتر از حد انتظار ظاهر شده است، امامی است. با این حال باید بگویم که امامی دو سال است که باید به اینجا می رسید. نگاه کنید به جدولی که امامی در آن حضور داشت. امامی غیر از بردن هیچ کار دیگری نمی توانست انجام دهد. حتی امامی نباید مقابل کشتی گیر قزاقستانی می باخت. او در شرایطی بود که باید به فینال می رسید و در مبارزه با حریف روس عیارش را تعیین می کرد.

حریفانی که با امامی کشتی دریافتد در حد و اندازه ای نبودند که امامی را با این کلاس و سبک کشتی اذیت نمایند. البته که امامی باید سال گذشته هم صاحب مدال جهانی می شد و حتی خیلی زودتر در 65 کیلو به مدال جهانی می رسید. البته گفته می شود که امامی مقابل کشتی گیر قزاق با اشتباهات داوری صعود به فینال را از دست داد. در مورد این باید بگویم که من با انتقاداتی که از داوری می شود موافقم، اما بیشتر موافق این هستم که کریمی نباید 6 امتیاز مقابل حریف از دست می داد. بیشتر باید به آن طرف قضیه نگاه کنیم.

به هیچ وجه کشتی گیر قزاق در قواره ای نبود که 6 امتیاز از کشتی گیر ما به دست آورد. برای ایمان آوردن به حرف من کافی است فینال این کشتی گیر قزاق با حریف روسی را ببینید که به چه راحتی 14 امتیاز از دست داد. یعنی دادن 6 امتیاز خیلی بزرگ تر است تا مواخذه کردن داوران. البته که داوران ضعف داشتند، ولی ضعف بزرگ تر را باید در امتیازاتی که امامی داد، پیدا کنیم. فرض کنید آن دو امتیاز هم می دادند و کشتی گیر ما برنده می شد. ولی آیا گره های کشتی امامی باز می شد؟ ما باید این مسائل را رفع کنیم تا در آینده یک قهرمان جهان از امامی بسازیم.

در مورد حذف شده های تیم هم باید به این نکته اشاره کنم که در 74، 79 و 125 کیلوگرم نباید هیچ انتظاری داشت. رضا افضلی در 74 کیلوگرم کشتی گیری است که 6 سال قبل در جهانی حاضر بود و خیلی راحت حذف شد. در این مدت هم افضلی هیچ پیشرفتی نداشته است. در این وضعیت طبیعی است که در این وزن که هر روز مدعیان جدیدی به خودش می بیند، نتوانیم کاری را از پیش ببریم. کاملا تعیین است که ما یک سرمایه گذاری بی فایده انجام می دهیم به صرف اینکه مسابقات انتخابی برای ما اهمیت دارد.

یعنی با یک بهانه درست یک کار غلط انجام می دهیم. در 125 کیلوگرم هم نماینده ما توانش در همین حد بود. وقتی ضعف های تکنیکی اش را می بینیم این مساله واضح می شود. حتی برد محبی مقابل حریف امریکایی اش باید خیلی مهم جلوه داده شود. این در حالی است که هر لحظه محبی می تواند شکست بخورد. به دلیل اینکه در تکنیک خیلی ضعیف است. مخصوصا در تکنیک اصلی که زیرگیری است، محبی هیچ مهارتی ندارد. اینجاست که یک کشتی گیر درجه اول مثل طا ها آکگل و گنو پتراشویلی می توانند به راحتی بر چنین حریف هایی غلبه نمایند. حتی کشتی گیران درجه دویی مثل خوتسیانوسکی هم می توانند محبی را در یک کشتی نزدیک ببرند. در 97 کیلوگرم به نظرم شعبانی از نظر روحی هنوز به آن حد و اندازه از تکامل نرسیده بود.

شعبانی وقتی نگاه می نماید به الیکادزه که 12 -10 سال بزرگ تر از خودش است و همان حریفی است که بر رضا یزدانی در دوران اوجش غلبه نموده بود، از نظر روحی دچار افت می شود. در حالی که اودیکادزه بعد از برد شعبانی نشان داد که دیگر کشتی گیر قابل اعتنایی نیست. حتی اگر مدال جهانی هم بیاورد باز هم اتفاقی است. چون این سبک از کشتی در کشتی روز جهان خریدار ندارد. همان طور که اسنایدر هم به دلیل ضعف های بدنی و تکنیکی در حدی نیست که غیر قابل شکست باشد؛ بنابراین شعبانی به آن درجه ذهنی که لازمه حضور در مسابقات جهانی است، نرسیده بود. شعبانی تنها چند روز قبل از اعزام به مسابقات جهانی در لیست تیم ملی نهاده شد.

امیرمحمد یزدانی، اما می تواند یک امامی دیگر در کشتی ایران باشد. او کشتی گیری است که به نظر می رسد در آینده و در اوزان 70 و 74 کیلوگرم به شکوفایی برسد. یزدانی را باید آنجا ببینیم و اگر مربیان ما عاقل باشند باید خیلی زود او را به کلاس بالاتر راهنمایی نمایند. آن جسارتی که در کشتی یزدانی دیده می شود به نظر راه گشاست. ایران احتیاج به چنین کشتی گیرانی دارد. مثل امامی، امیر یزدانی، حسن یزدانی. این ها کشی گیرانی هستند که وقتی می آیند روی تشک رو دارند. یعنی درنده اند و تهور مبارزاتی دارند.

در نهایت بحثی که باقی می ماند این است که اگر پرویز هادی و رضا یزدانی به مسابقات جهانی اعزام شده بودند شانس مدال داشتیم یا نه؟ در این رابطه باید بگویم که در 125 حتما شانس داشتیم. چه با پرویز هادی چه با کمیل قاسمی. در سنگین وزن کشتی گیری که بتواند به پا برسد و 6 دقیقه بجنگد می تواند صاحب مدال شود. در حال حاضر کسانی که شانس کسب مدال در سنگین وزن را دارند از دو نفر بیشتر نیست.

یعنی همین طا ها آکگل و گنو پتراشویلی. امروزه هم که بر طبق قوانین جدید این دو کشتی گیر هر کدام در یک سمت جدول قرار می گیرند و با این فرض که ما حتی به یکی از این دو نفر هم ببازیم می توانیم مدال برنز را به دست آوریم و البته قبلا هم این دو نفر را شکست داده بودیم. در 97 کیلوگرم هم وقتش رسیده است که دیگر به آینده نگاه کنیم. با تمام احترامی که برای یزدانی قائلم فکر می کنم دوران سرمایه گذاری روی جوانان رسیده است.

کتاب کشتی را باید مثل حسن یزدانی خواند. دقیق و عمیق و کاربردی و هدفمند. حسن، خوب خوانده و خوب تر فهمیده و بهتر از همه امتحان پس می دهد. حسن، فهمیده است، اول درس این کتاب قطور عاشقی است وکدام عاشق است که در جست وجوی عاشقانه خود سر از پا بشناسد و برای رسیدن به معشوق دودوتاچهارتا کند و به سود و زیان بیندیشد؟

حسن، با قلبش کشتی می گیرد و هر راه ناهموار و هر رقیب قدری را با عشقش پشت سر می گذارد و البته مثل فرهاد شهرتش را می برد.

می گفت: ای دوست ما را مترسان ز دشمن

ترسی ندارد سری که بریده است

آخر مگر نه، مگر نه.

در کوچه عاشقان گشته ام من.

کار او روی تشک مبارزه، فقط بردن و باختن نیست، حتی اجرا و نمایش فن و بند کشتی هم نیست که نوعی لذت بردن و لذت بخشیدن و نوعی تدریس عملی کتاب کشتی است.

حسن، فقط کشتی گیر ممتاز، تکنیسینی تمام عیار و هنرمندی قابل نیست که خواسته یا ناخواسته، معلمی تاثیرگذار، کشتی گیری مولف و سرمشقی برای دیگران هم هست؛ از آن انسان هایی که وقتی نیستند هم انگار هستند و وقتی می روند تاثیر خود را تا ابد در روح و ذهن وحافظه دوست و دشمن باقی می گذارند؛ مثل تختی، حبیبی، موحد، سیف پور، جوادی، رسول خادم و...

در نورسلطان قزاقستان هیچ کشتی گیری به تاثیرگذاری و البته کوبندگی او کشتی نگرفت. حتی پتریاشویلی گرجستانی، عبدالرشید سعداله یف روس، کاکس امریکایی و... و البته او بود که از زیبایی های نفس گیر کشتی و از اصالت و سبک کشتی ایرانی دفاع کرد.

با چنین دفاع جانانه ای به همه یاد داد چگونه باید کشتی گرفت. چگونه باید عاشقانه مبارزه کرد و چگونه باید نترس و جنگجو و شجاع باقی ماند. شاید درس های او بتواند به یاد همه بیاورد نتیجه کشتی را روی تشک رقم می زنند و برای فرار از زیر بار شکست و سقوط به استقبال شکست و سقوط نمی روند و آسمان را به ریسمان نمی بافند.

حسن یزدانی، اگر در تدریس و آموزش همین درس فاخر به همه ارکان کشتی و در ترویج فن و صنعت شریف مبارزه متهورانه و رو به جلو کوشیده باشد شایسته هر تمجید و تحسینی است.

گردِ گردان گرد

مردِ مردان مرد

شیربچه مهتر پولادچنگ آهنین ناخن

رخش را زین کن

ماندگی نپذیر

خستگی نشناس...

منبع: برترین ها

به "او حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "او حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید