70 درصد از بیماران هپاتیت C شناسایی نشده اند

به گزارش وبلاگ خبر، علویان گفت: 186 هزار نفر مبتلا به هپاتیت C داریم که 60 تا 70 درصد از آن ها شناسایی نشده اند.

70 درصد از بیماران هپاتیت C شناسایی نشده اند

به گزارش خبرنگار ، موید علویان، دبیر جامعه جهانی هپاتیت در نشستی که صبح امروز در سالن کنفرانس حوزه هنری برگزار گردید، به اهمیت افزایش آگاهی در بین مردم جامعه اشاره نمود و گفت: وزارت بهداشت، شبکه هپاتیت و دانشگاه های علوم پزشکی وظیفه انجام خدمات اجرایی در این حوزه را دارند، اما گاهی کاستی ها در انجام این امر منجر به بروز آسیب در جامعه می گردد.

علویان ادامه داد: اکنون یک میلیون و 400 هزار مبتلا به هپاتیت B وجود دارد که 70 درصد آن ها شناخته شده نیستند.

وی اضافه کرد: 186 هزار نفر مبتلا به هپاتیت C داریم که 60 تا 70 درصد از آن ها شناسایی نشده اند؛ به همین دلیل است که سازمان بهداشت جهانی تمرکز خود را روی این موضوع گذاشته است.

علویان گفت: در سال 84 تا 88؛ حدود 6 میلیون جوان ایرانی در زمینه هپاتیت B واکسینه شدند که اقدام بسیار بزرگی بود، اما متاسفانه ادامه پیدا نکرد، در حالی که ادامه پیدا کردن این امر می توانست تضمین سلامت تمام افراد زیر 40 سال را به همراه داشته باشد.

واکسیناسیون تنها راه کنترل هپاتیت B

دبیر جامعه جهانی هپاتیت با بیان اینکه واکسیناسیون تنها راه کنترل هپاتیت B است، گفت: از سال 1375 تمام خون های مورد استفاده در علوم پزشکی از نظر آلودگی به هپاتیت C مورد ارزیابی قرار گرفته است و می توانیم تضمین کنیم که خطری در این زمینه بیماران را تهدید نمی کند؛ آموزش های ارائه شده به معتادان تزریقی و کنترل شیوع ان هم از اقدامات خوب صورت گرفته است.

وی تأکید کرد: گروه های پرخطر زیادی وجود داشتند که امروزه شیوع هپاتیت در بین آن ها کنترل شده است؛ زمانس شیوع هپاتیت در بین هموفیلی ها 40 تا 50 درصد و در بین بیماران تالاسمی و دیالیزی حدود 20 درصد بود، اما امروزه کم تر از 80 نفر در بیماران تالاسمی و دیالیزی به این اختلال مبتلا هستند.

بیماری مزمن که با تشخیص به موقع، شکست می خورد

دبیر جامعه جهانی هپاتیت در سرانجام یادآوری کرد: از سال 84 بیش از 20 هزار نفر با داروی رایگان درمان شدند و این نشان می دهد که پرداختن به هر موضوعی کاملا امکان پذیر است.

وی با اشاره ریشه کنی این بیماری تا دو سال آینده گفت: مهم ترین راه ابتلا در کشور ما اعتیاد است و متاسفانه برنامه های کنترل کننده، کافی نیست؛ حتی اگر معتادان تزریقی را درمان کنیم از افزایش شیوع آن جلوگیری نمی گردد.

علویان گفت: 186 هزار معتاد با سابقه تزریق و زندان داریم، بارها نامه به دفتر رئیس جمهور فرستادیم اما هیچ تغییری ایجاد نشد؛ رابطه ما با دولت به رابطه ای یک طرفه تبدیل شده است، ما بارها به خطر ابتلا به هپاتیت C در بین افراد متذکر شدیم اما توجهی نشد.

دبیر جامعه جهانی هپاتیت اعلام کرد: یکی از افتخارات کشور ما فراوری داروی داخلی است که اغلب آن ها تحت پوشش بیمه است، چند سال پیش 5 شرکت دارویی، داروی هپاتیت c را فراوری می کردند اما بعضی انحصار طلبی های و سیاست های غلط دولت، با ضرب و زور تعطیل شد؛ در حال حاظر تنها دو شرکت این داروها را فراوری می کننند و این کمی نگران کننده است.

وی با اشاره به درمان حدود 10 هزار بیمار در طی 2 سال گفت: این رقم باید به سالی 20 هزار نفر برسد و ما از برنامه ای که برای کنترل هپاتیت تا سال 1410 داریم، عقب هستیم؛ خیرین درمان این بیماران را به عنوان یک امر خیر در نظر بگیرند و با ما برای درمان این بیماری همراه شوند.

هپاتیت C در استان تهران و البرز ریشه کن شده است

علویان گفت: حدود 70 نفر از بیماران دیالیزی استان های تهران و البرز درمان شدند و تا به امروز بیمار جدید پیدا نشده است؛ به عبارتی می توانیم اعلام کنیم که هپاتیت C در استان تهران و البرز را ریشه کن نموده ایم. عده ای از بیماران که درمان های سخت و تزریق را تجربه نموده اند نسبت به درمان این اختلال ترس دارند.

دبیر جامعه جهانی هپاتیت گفت: بیش از 20 هزار بیمار درمان شدند و بسیاری از بیماران جان خود را از دست دادند؛ الان در مرحله نهایی هستیم و به زودی این بیماری ریشه کن خواهد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "70 درصد از بیماران هپاتیت C شناسایی نشده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "70 درصد از بیماران هپاتیت C شناسایی نشده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید