پیگیری نکردن تعاملات؛ حلقه گم شده طرح مهمان ویژه در نمایشگاه کتاب

به گزارش وبلاگ خبر، قائم مقام سابق نمایشگاه بین المللی کتاب تهران مهمترین حلقه مفقوده مهمان ویژه نمایشگاه کتاب را بررسی کرد.

پیگیری نکردن تعاملات؛ حلقه گم شده طرح مهمان ویژه در نمایشگاه کتاب

امیرمسعود شهرام نیا قائم مقام سابق نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در گفت وگو با خبرنگار ،درباره سابقه و کیفیت حضور مهمانان ویژه نمایشگاه بین المللی کتاب تهران تا به امروز اظهار کرد:موضوع مهمان ویژه ابتکاری است که از آغاز دولت اول آقای روحانی و استقرار تیم جدید در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تجربه شد و ما برای اولین بار در سال 1393 کشور افغانستان را به عنوان مهمان ویژه داشتیم. در سال های بعد کشور های عمان، روسیه، ایتالیا و چین به عنوان مهمان ویژه انتخاب شدند که معمولا این امر به صورت رفت و برگشت بود یعنی ما نیز از این فرصت استفاده می کردیم تا فرهنگ، ادبیات، هنر و نشر کشور دیگری را در کشورمان داشته باشیم و از طرف دیگر فرصتی برای حضور ناشران و اصحاب فرهنگ و هنر ما در فضای فرهنگی کشور متقابل فراهم گردد. بنای ما بر این بود که تقریبا در همه موارد، فضای رفت و برگشتی را ایجاد کنیم تا بتوان در این فضا فرصتی را برای عرضه فرهنگ و هنر ایران فراهم کرد و امید است که درباره ترکیه نیز این اتفاق بیفتد.

او افزود:من فکر می کنم حضور مهمان ویژه در نمایشگاه بین المللی کتاب ایران شاید یکی از جنبه های خیلی پیروز و مثبت عملکرد نمایشگاه باشد و تصورم این است که وجود مهمان ویژه در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران جزو رویداد هایی است که می تواند برکت های زیادی را برای مجموعه صنعت نشر کشورمان و حوزه های دیگر فرهنگ و هنرمان داشته باشد. اجرای این طرح فرصتی است برای آشناتر شدن مردم با فرهنگ، هنر، ادبیات و نشر کشوری که به عنوان مهمان ویژه در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور پیدا می کند، از طرف دیگر برکت هایی را برای ارتباط دریافت به خصوص ناشران ما ایجاد می کند تا بتوانند با ناشران و صنعت نشر آن کشور تعاملات گسترده تری را برقرار کنند و این تعاملات طبیعتا می تواند به صادرات کتاب و آثار فرهنگی و هنری ایرانی کمک کند.

قائم مقام سابق نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گفت: اگر بتوانیم این موضوع را رفت و برگشتی تعریف کنیم، متوجه می شویم که این برکات در برگشت بیشتر هم هست، زیرا ما شاهد بودیم که بعد از حضور روسیه در ایران، ارتباطات ما با حوزه نشر روسیه رشد قابل قبولی پیدا کرد و اگرچه هنوز فرصت های استفاده نشده فراوانی وجود دارد، ولی فکر می کنم فرصت قابل قبولی پیش روی ما قرار گرفت که می تواند به توسعه روابط فرهنگی دو کشور کمک کند و یک فرصت استثنایی برای افزایش تعاملات داشته باشد. در حوزه ایتالیا و صربستان نیز این امر مشهود بود. امیدوارم درباره ترکیه هم همین اتفاق بیفتد البته ما قبلا استانبول را به عنوان مهمان در نمایشگاه کتاب تهران داشتیم. این کار تجربه خوبی بود و تعاملات خوبی شکل گرفت.

شهرام نیا ادامه داد: پیش از این توافقاتی با ژاپن شد و قرار بر این بود که حوزه نشر ژاپن به عنوان مهمان ویژه در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران امسال حضور پیدا کند، اما آن ها بنا به دلایلی انصرافشان را اظهار داشتند و ترکیه جایگزین شد. ترکیه انتخاب خوبی است و از چند جهت ظرفیت های خوبی برای مهمان ویژه در نمایشگاه کتاب دارد، زیرا قرابت فرهنگی زیادی با ما و علاقه زیادی به توسعه تعاملاتش با کشورمان دارد. به هر حال ما با ترکیه همسایه و هم مرز هستیم و شباهت زبانی با برخی از مناطق جغرافیایی ما به تعمیق روابط کمک می کند. ترک ها خصوصا با سرمایه گذاری بسیار خوبی که در حوزه صنعت نشر انجام دادند، می توانند تجربه های خوبی را به ما منتقل کنند. امیدوارم با تدارک و برنامه ریزی اجرا شده، ترکیه با قدرت و قوت خوبی در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور پیدا کند و با این کار فرصت خوبی برای نشر کشورمان به وجود بیاید.

او اظهار داشت:قطعا نمی توان کاری را انجام داد که نقطه ضعف نداشته باشد. نقطه ضعف های طرح مهمان ویژه برای نمایشگاه بین المللی کتاب تهران دو دسته است. بخشی از نقطه ضعف های این طرح به طرف مقابل برمی گردد مثلا در خصوص صربستان حضور چندان پررنگ نبود یا مثلا در خصوص چین اشکالاتی در نحوه حضور وجود داشت که خیلی متوجه دوستان ما نبود. در سمت ما بزرگترین اشکال به تعبیری در پیگیری نکردن تعاملات ایجاد شده است. فرصت های خوبی برای ما ایجاد می گردد و تعاملات قابل قبولی شکل می گیرند، اما اگر آن ها را ادامه ندهیم و دنبال نکنیم، طبیعتا منجر به نتیجه نمی گردد و شاید دستاورد کمتری داشته باشیم. هم اکنون از نظر من جای یک ساختار و مجموعه نهادمندی که وظیفه آن پیگیری تعاملات باشد، خالی است. من به خاطر می آورم زمانی که به عنوان مهمان ویژه در مسکو حضور داشتیم و آن ها هم سال بعد به کشور ما آمدند، توافقات خوبی مطرح شد و می توانست به حوزه نشر ما کمک کند، اما بخش کمی از این توافقات عملیاتی شدند، زیرا جایی به صورت مشخص خیلی عهده دار پیگیری این توافقات نبود. شاید اگر حضور و بروز سازمان فرهنگ و ارتباطات کمی گسترده تر باشد یا دفتری برای پیگیری توافقات و تعاملات شکل بگیرد، نتایج بهتری به دست بیاوریم البته این به آن معنا نیست که دستاوردی به دست نیاوردیم و تعامل و توافقی عملی نشده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "پیگیری نکردن تعاملات؛ حلقه گم شده طرح مهمان ویژه در نمایشگاه کتاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیگیری نکردن تعاملات؛ حلقه گم شده طرح مهمان ویژه در نمایشگاه کتاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید