مجلس انگلیس با تعویق مشروط برگزیت موافقت کرد

لندن - خبرنگاران - نمایندگان مجلس عوام انگلیس به لایحه ای رأی مثبت دادند که اگر توافقنامه مدنظر دولت برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا در مجلس رأی نیاورد، برگزیت به تعویق بیافتد.

مجلس انگلیس با تعویق مشروط برگزیت موافقت کرد

به گزارش بامداد پنجشنبه خبرنگاران، در این رأی گیری که شامگاه چهارشنبه به وقت محلی انجام شد، 502 تن از نمایندگان در مقابل 20 تن دیگر موافقت خود را با این لایحه اعلام کرده و به این ترتیب احتمال تمدید مذاکرات برگزیت پس از مهلت قانونی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا قوت گرفت.

پیش ازاین نمایندگان مجلس به طرح پیشنهادی حزب کارگر درباره خروج از اتحادیه اروپا با اختلاف 83 رأی مخالفت کردند و در رأی گیری دیگری به لایحه اعلام مخالفت با برگزیت بی توافق تحت هر شرایطی رأی موافق ندادند.

حزب کارگر پس از اعلام نتایج رأی گیری امشب عنوان کرد که لایحه جنجالی برگزاری مجدد همه پرسی خروج از اتحادیه اروپا را تقدیم مجلس خواهد کرد. بیشتر مردم انگلیس در همه پرسی سال 2016 به خروج از اتحادیه اروپا رأی دادند، بااین حال اختلاف نظر نمایندگان مجلس بر سر نحوه خروج از اتحادیه اروپا، حزب کارگر را به این نتیجه رسانده که تصمیم گیری درباره برگزیت باید دوباره به رأی مردم گذاشته شود.

جرمی کوربین رهبر حزب کارگر پیش تر گفته بود که اگر با طرح پیشنهادی او درباره خروج از اتحادیه اروپا در مجلس مخالفت شود، از برگزاری مجدد همه پرسی برگزیت حمایت خواهد کرد.

ترزا می نخست وزیر انگلیس این اقدام را خیانت به رأی مردم و ناقض دمکراسی می داند. او قصد دارد برای دومین بار پیش نویس توافقنامه برگزیت را در تاریخ 12 مارس (21 اسفند) به رأی بگذارد. اگر این توافق رأی نیاورد، یک روز بعد یعنی 13 مارس لایحه برگزیت بی توافق را به رأی خواهد گذاشت. اگر هیچ کدام از دو لایحه رأی نیاورد 14 مارس لایحه تمدید برگزیت را برای مدت محدودی به رأی می گذارد تا در این مدت آخرین تلاش های خود را برای رسیدن به توافق نهایی با اتحادیه اروپا انجام دهد.

بر اساس برنامه اعلام شده، انگلیس قصد دارد در تاریخ 29 ماه مارس (نهم فروردین) از اتحادیه اروپا خارج شود، اما تاکنون به راه چاره موردتوافقی درباره نحوه خروج نرسیده اند.

نمایندگان مجلس عوام ماه گذشته با پیش نویس توافقنامه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا مخالفت کردند. نخست وزیر انگلیس ازآن پس در تلاش است تا از طریق مذاکره با اتحادیه اروپا به توافقی برسد که تائید مجلس کشورش را کسب کند.

شبد**اروپام ** هـ ن **1379

منبع: ایرنا

به "مجلس انگلیس با تعویق مشروط برگزیت موافقت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس انگلیس با تعویق مشروط برگزیت موافقت کرد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید