ورود 50 هزار میلیارد تومان پول جدید به بورس ، بازار سهام به مقصد اصلی نقدینگی در اقتصاد ایران تبدیل شد

به گزارش وبلاگ خبر، یافته های خبرنگاران نشان می دهد همزمان با تشدید فرایند صعودی بورس، فقط در یک ماه گذشته، دست کم 20 هزار میلیارد تومان پول تازه، وارد بازارسهام شده است. رقم ورود پول به تالارهای بورس در طول سال گذشته 30 تا 35 هزار میلیارد تومان برآورد می گردد.

ورود 50 هزار میلیارد تومان پول جدید به بورس ، بازار سهام به مقصد اصلی نقدینگی در اقتصاد ایران تبدیل شد

وبلاگ خبر - بهزاد رنجبر: بازارسهام به مقصد اصلی نقدینگی در اقتصاد ایران تبدیل شده، به طوری که یافته های وبلاگ خبر نشان می دهد همزمان با تشدید فرایند صعودی بورس، فقط در یک ماه گذشته، دست کم 20 هزار میلیارد تومان پول تازه، وارد بازارسهام شده است.

رقم ورود پول به تالارهای بورس در طول سال گذشته 30 تا 35 هزار میلیارد تومان برآورد می گردد. به گزارش وبلاگ خبر، در شرایطی که جریان ورود نقدینگی به بورس شتاب گرفته؛ این پرسش مطرح است که رشد بازارسهام تا کجا ادامه می یابد؟ و آیا در بازار سهام حباب قیمت ها شکل گرفته است؟ البته کارشناسان در این باره نظرات متفاوتی دارند.

  • تغییر معادلات اقتصاد

معادلات اقتصادایران تغییر نموده؛ این روزها اشتیاق ورود به بورس افزایش یافته، شدت این اشتیاق به حدی است که بعضی دفاتر پیشخوان از پر بودن ظرفیت برای ثبت نام در سامانه سجام تا خرداد خبر داده اند. از پارسال به این سو به قدری پول جدید وارد بازارسهام شده که به نظر می رسد زیرساخت های نحیف بازارسرمایه ظرفیت تحمل آن را ندارد. از طرف دیگر در ابعاد درونی بازار هم توسعه نیافتگی ابزارهای مالی در بورس موجب شده حجم عرضه با تقاضا متناسب نباشد.

در 2 سال گذشته می بایست بر تعداد شرکت های بورس اضافه می شد، میزان سهام شناور آزاد شرکت ها افزایش پیدا می کرد وحتی ابزارهای مالی متنوع و کارا برای جذب نقدینگی جدید فراوری می شد اما غلفت مدیران بازارسرمایه از توسعه ابزارها موجب شده فشار نقدینگی به متورم شدن قیمت سهام بیانجامد موضعی که بعضی صاحب نظران را بر آن داشته که درباره شکل گیری حباب در بازار سهام ابراز نگرانی نمایند.

  • وقتی حرفه ای ها هم جا می مانند

مشاهدات میدانی وبلاگ خبر وبلاگ خبر نشان می دهد؛ شدت فشار نقدینگی برای ورود به بورس به قدری زیاد است که این روزها حتی سهامداران حرفه ای هم از بازار جا مانده اند. سهام اغلب شرکت های بورس با صف های سنگین خرید روبرو اند؛ سهامداران تازه وارد هم، بدون توجه به این که در حال سرمایه گذاری بر سهام چه شرکتی هستند؛ در صف خرید ایستاده اند.

تازه ترین محاسبات وبلاگ خبر نشان می دهد، فقط در فروردین امسال 125 هزار میلیارد تومان معامله در بازارسهام صورت گرفته که این رقم معادل یک پنجم کل معاملات پارسال است. پارسال 822 هزار سهامدار جدید وارد بورس شدند که از این تعداد 320 هزار نفرشان، در بهمن و اسفند وارد بازار سهام شده اند.

بعضی اطلاعات تایید نشده هم حاکی است؛ در فروردین امسال 200 هزار سهامدار جدید وارد بورس شده اند و رقم کل تعداد سهامداران بورس، برای نخستین بار از مرز 12 میلیون نفر عبور نموده است. فرایند به گونه ای است که ارزش روزانه معاملات سهام به 7 تا 10 هزار میلیارد تومان رسیده است. این رشد سرسام آور بسیاری را برآن داشته که از خود بپرسند که آیا سهام شرکت های بورس با حباب روبرو شده اند؟

  • بیم های بورس

آنالیز های اولیه وبلاگ خبر در خصوص مخاطرات پیش روی بازار سهام نشان می دهد؛ احتمالا 3 مخاطره اصلی ظرف چند ماه آینده رشد بازار سهام را تهدید می نماید. این مخاطرات شامل؛ مقاومت های پیش روی شاخص از نظر تکنیکی، نزدیک شدن به دوره رکود سنتی در ماه مبارک رمضان و همین طور نزدیک شدن به فصل مجامع شرکت های بورس است.

تحلیل گران تکنیکال معتقدند؛ شاخص کل به زودی در محدوده 770 هزار واحد و سپس در محدوده 820 هزار واحد با مقاومت روبه رو خواهد شد و احتمال نزول یا اصلاح شاخص در این محدوده ها وجود دارد. در حال حاضرشاخص کل بورس تهران در محدوده 742 هزار واحد واقع شده است.

مخاطرات بعدی، نزدیک شدن به دوره احتمالی رکود بازار در ماه مبارک رمضان و در زمان برگزاری مجامع شرکت های بورس در خرداد و تیر است. مطابق سنت هر ساله ارزش معاملات بازار سهام در ماه رمضان و همین طور فصل مجامع شرکت ها باکاهش روبرو می گردد و بورس وارد یک دوره رکورد موقت می گردد، با این که به نظر نمی رسد در امسال این مولفه ها قادر باشند از شدت هجوم نقدینگی به بورس جلوگیری نمایند اما می تواند به عنوان 2 عامل سنتی و اثر گذار بر بورس آن ها را در نظر گرفت.

  • امیدهای بورس

در مقابل مخاطرات پیش روی بورس؛ وزن امید ها و مولفه های مالی اثر گذار بر بازار سهام پر قدرت تر است. بازار سهام اکنون بال های امید پر قدرتی برای صعود و پرواز دارد؛ از یک طرف پس از 7 سال تردید، حالا حمایت دولت را پشت خود احساس می نماید و از سوی دیگر با فریز و کاهش عملی نرخ بهره انرژی مضاعفی گرفته است. بازار سهام همچنین به رشد دوباره قیمت دلار و افزایش نرخ تورم امید زیادی دارد چون هر دوی این عوامل بر بورس اثرات عمیقی برجای می گذارند.

بعضی تحلیل ها از احتمال رشد دوباره و راهنمایی شده قیمت دلار، با نظر دولت، حکایت دارد از سوی دیگر به نظر می رسد دولت به دلیل تنگناهای مالی چاره ای جز حمایت از بورس ندارد و به همین دلیل تمایل دارد نقدینگی را به سمت بورس راهنمایی کند. رفتار دولت در سال جهش فراوری نشان می دهد که در کوشش است به وسیله اعمال سیاست های انبساطی و حتی پول پاشی، زمینه رونق در اقتصاد را فراهم کند؛ این سیاست می تواند به رشد تورم دامن بزند و چون تورم محرکی پرقدرت برای رشد بورس است؛ این احتمال وجود دارد که بازار سهام تحت تاثیر همین عوامل پرقدرت؛ یعنی رشد قیمت دلار، افزایش نرخ تورم و همین طور سیاست های حمایتی دولت به رشد پر شتاب خود ادامه دهد. در کنار همه این عوامل مالی باید کاهش نرخ بهره را هم افزود. به طور کلی هر واحد کاهش نرخ بهره می تواند به رشد شاخص بورس تا چندین هزار واحد منجر گردد.

  • آیا بورس حباب دارد

نسبت قیمت به درآمد(P/E) بازار سهام، که از 3 دهه پیش، همیشه یکی از خط کش های محاسبه حباب در بورس تهران محسوب می شده؛ حالا به رقم 14 مرتبه رسیده است. این مولفه مهم در طول سال های قبل بین 4.5 تا 9 مرتبه در نوسان بود؛ اما با کاهش نرخ بهره، اعداد قبلی در حال شکسته شدن است. با این حال اعداد جدید، پیامی تازه را مخابره می نمایند و آن این است که؛ مقدار سود شرکت ها از مقدار رشد قیمت سهام پشتیبانی نمی نماید. به همین دلیل است که این روزها بعضی کارشناسان معتقدند در بازار سهام حباب شکل گرفته است.

چنان که محمودرضا خواجه نصیری نایب رئیس هیات مدیره بورس تهران، در این باره می گوید: بر اساس مطالعات صورت گرفته، بر سهام شرکت های بورس، در سال 98، رشد قیمت 75 درصد شرکت ها، از نظر تعداد و 55 درصد آن ها از نظر ارزش، با عملکردشان هم خوانی نداشته است.

به گفته مدیر عامل تامین سرمایه تمدن، 98 درصد شرکت ها به لحاظ تعدادی، دارای انحراف منفی بازده سهم از رشد فروش و سود آوری هستند و فقط 2 درصد آن ها توانسته اند رشد مساوی یا بهتر از بازده سهم را تجربه نمایند.

به عبارت دیگر قیمت سهام این شرکت ها در سال 98 رشد نموده اما در مقابل انتظار رشد سود و فروش آن ها با این رشد هم خوانی ندارد. به گفته خواجه نصیری، فقط 10 تا 20 درصد شرکت های حاضر در بورس در سال 98 با این منطق ارزنده ارزیابی شده اند.

او در عین حال در پاسخ به این پرسش که آیا بازار سرمایه با حباب روبه روست تاکید نمود: تعمیم این مساله به کل بازار قابل پذیرش نیست اما تعداد قابل توجهی از شرکت ها، از بازده شان انحراف دارند.

نوید خاندوزی از کارشناسان بازار سرمایه هم گفت: به نظر می رسد در بعضی سهم ها؛ رشد قیمت با وضع شرکت تناسب ندارد، این گونه شرکت ها با حباب قیمت روبرو اند ولی کلیت بازار سرمایه حباب ندارد.

او اضافه نمود: اگر سرعت رشد بازار سرمایه ملایم تر گردد و فرایند اصلاحی هم شکل بگیرد، قیمت سهم ها جذاب تر خواهد شد.

به گفته او رشد بازار سرمایه ناشی از ورود حجم بالای نقدینگی است بنابراین تا زمانی که این جریان نقدینگی وجود دارد، رشد بازار هم ادامه خواهد داشت.

منبع: همشهری آنلاین

به "ورود 50 هزار میلیارد تومان پول جدید به بورس ، بازار سهام به مقصد اصلی نقدینگی در اقتصاد ایران تبدیل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود 50 هزار میلیارد تومان پول جدید به بورس ، بازار سهام به مقصد اصلی نقدینگی در اقتصاد ایران تبدیل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید