معرفی لوله مانیسمان

به گزارش وبلاگ خبر، لوله مانیسمان به دلیل اینکه از طریق دو برادر با نام خانوادگی مانیسمان ساخته شده به این نام معروفیت یافته است. ساخت لوله مانیسمان در واقع بدون درز و عاری از جوشکاری صورت می گیرد و در نتیجه سطح آن صاف و یکدست است و کیفیت آن بیشتر از سایر لوله هاست.

معرفی لوله مانیسمان

به گزارش وبلاگ خبر بنابر اعلام آسیا استیل، به دلیل عدم استفاده از جوشکاری در ساخت لوله مانیسمان، در برابر فشار مقاوم است همچنین برای ساخت لوله مانیسمان از فولاد ساده کم کربن استفاده می شود که جهت افزایش مقاومت آن در برابر زنگ زدگی اقدام به افزودن موادی به داخل و بیرون لوله می کنند.

کاربرد لوله مانیسمان

از جمله قابلیت های استفاده لوله مانسیمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

●فشار قوی

●صنایع غذایی و دارویی

●هیدرولیک

●نفت و گاز

انواع لوله مانیسمان

تقسیم بندی لوله مانیسمان بر اساس نسبت قطر به ضخامت صورت می گیرد و با توجه به این موضوع انواع لوله مانیسمان عبارتند از:

●رده سبک

ضخامت این دسته از انواع لوله مانیسمان نسبت به قطرشان کم است و عرضه آنها در سایزهای 1 الی 16 اینچی صورت می گیرد، ضخامت آنها هم از 3 الی 7/9 میلیمتر متغیر است. لوله گاز مانیسمان از این نوع است.

●رده 40

دارای قطر 0/5 الی 16 اینچ و ضخامت 2/7 الی 12/7 میلیمتر هستند.

●رده 80

قطر آنها از 0/5 الی 16 اینچ و ضخامت آنها هم از 3/7 الی 21/4 میلیمتر متغیر است.

●رده 160

قطر این نوع از لوله مانیسمان مشابه رده های 40 و 80 است ولی ضخامت آن بین 4/7 الی 40/4 میلیمتر است.

کیفیت لوله مانیسمان و تست های اجرا شده بر روی آن

کیفیت لوله مانیسمان در گرو نتایج تست هایی است که بر روی آن انجام می شود این تست ها عبارتند از:

●تست سختی

در این تست تمام تعیینات مکانیکی لوله مانیسمان در نظر گرفته می شود. فرایندهای مربوط به تولید و برشکاری قادر هستند تعیینات مکانیکی مواد اولیه مصرفی یعنی استنلس استیل را تحت تاثیر قرار دهند علاوه بر این انجام تست مربوط به سختی عملکرد و کیفیت لوله هم نباید فراموش شود.

این تست با استفاده از دستگاه تستر به این شکل صورت می گیرد که دستگاه روی لوله قرار می گیرد و میزان تورفتگی و سایز لوله را تعیین می کند انجام این تست به راحتی و به سرعت امکان پذیر است اما قابل استفاده برای لوله هایی که ناهمواری سطحی دارند یا به رنگ تیره هستند نیست.

برای انجام تست سختی لوله مانیسمان سه روش با استفاده از سه دستگاه وجود دارد که این روش ها عبارتند از Lou, Cloth, Victoria و دستگاه های مربوطه هم عبارتند از راکول، برینل و ویکرز که سختی HRB, HB و HV را مورد آزمایش قرار می دهند.

توجه داشته باشید که نیازی نیست انجام هر سه تست صورت گیرد و انجام تست با استفاده از یکی از این دستگاه ها کافی است. دستگاه راکول از دقت میزان گیری بیشتری برخوردار است. هزینه مربوط به انجام تست سختی لوله مانیسمان برای لوله های ضخیم تر کمتر است.

●تست کشش

در این تست لوله مانیسمان از طریق دستگاهی تا حد شکستن کشیده می شود و این دستگاه تعیینات فیزیکی لوله از جمله استحکام عملکرد، استحکام کششی و میزان کشیدگی را میزان گیری می کند.

●تست فشار

برای انجام این تست داخل لوله مانیسمان یک دستگاه مخروطی شکل قرار می گیرد و با منبسط نمودن دستگاه لوله بایستی قادر به تحمل فشار ناشی از این انبساط به مدت 5 ثانیه باشد به این صورت که هیچ آسیب و ترک خوردگی در لوله رخ ندهد. تست فشار لوله مانیسمان از قسمت ضعیف لوله انجام می گیرد و میانگین فشار قابل تحمل این لوله ها برابر است با 2/45 مگا پاسکال.

●تست خوردگی

مهم ترین ویژگی لوله های مانیسمان مقاومت آنها در برابر فشار و خوردگی است که تست مربوط به خوردگی آنها با استفاده از اسید نیتریک صورت می گیرد و غلظت آن با توجه به ترکیب فولاد مصرفی تعیین می شود.

قیمت لوله مانیسمان

قیمت لوله مانیسمان تابع ابعاد و میزان، ضخامت لوله، کارخانه و کشور سازنده(برند)، کیفیت و نوسانات ارز و … است.

به صورت کلی با افزایش سایز لوله قیمت آن افزایش می یابد و به دلیل اینکه با افزایش ضخامت شاهد افزایش کیفیت و افزایش مصرف مواد اولیه خواهیم بود در نتیجه قیمت سیر صعودی خواهد داشت همچنین با توجه به نوسانات بازار و ارز قیمت کلیه محصولات اعم از لوله مانیسمان دستخوش تغییر خواهد شد. پس توجه داشته باشید که محاسبه قیمت لوله مانیسمان بر اساس وزن آن یعنی کیلویی صورت می گیرد و با افزایش رده قیمت لوله مانیسمان افزایش می یابد.

آسیا استیل

مجموعه آسیا استیل خواهان جلب رضایت مشتریان در زمینه خرید و اطلاع از قیمت انواع لوله و اتصالات است و این امر حاصل نمی شود مگر با تلاش در جهت ارایه محصول باکیفیت که آسیا استیل به صورت کاملا حرفه ای و درجه یک در تلاش است تا این امر را محقق سازد و تا به امروز پیروز عمل نموده و جوابگوی اعتماد مشتریان بوده و با عرضه محصول درجه یک رضایت آنان را کسب نموده است.

انتهای رپرتاژ آگهی

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "معرفی لوله مانیسمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی لوله مانیسمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید