فرصت 10 ساله آمستردام برای جایگزینی خودروهای بنزینی با برقی

به گزارش وبلاگ خبر، آمستردام که قصد دارد تا سال 2030 میلادی تردد وسایل نقلیه بنزینی و دیزلی را ممنوع کند، تنها یک دهه برای ایجاد زیرساخت های لازم جهت تأمین برق خودروهای برقی شهری فرصت خواهد داشت.

فرصت 10 ساله آمستردام برای جایگزینی خودروهای بنزینی با برقی

به گزارش وبلاگ خبر، به عنوان بخشی از طرح ممنوعیت وسایل نقلیه بنزینی و دیزلی در آمستردام از سال آینده استفاده از برخی از وسایل نقلیه دیزلی خاص در مرکز این شهر ممنوع خواهد شد. از سال 2022 میلادی نیز اتوبوس های درون شهری و برون شهری تنها در صورت داشتن موتورهای برقی یا هیدروژنی مجاز به عبور و مرور در مرکز شهر خواهند بود و تا سال 2030 میلادی نیز تمامی وسایل نقیله در این شهر باید بدون انتشار گاز باشند.

معاون شهردار آمستردام در این رابطه توضیح داده که مسائل بهداشتی و سلامتی برای داشتن هوایی پاک در اولویت این برنامه بوده و در کنار آن تحقق اهداف زیست محیطی نقش به سزایی داشته است. این شهر در نظر دارد با به صفر رساندن انتشار گازهای ناشی از حمل و نقل و کاهش انتشار سایر منابع، هوای پاک را برای همه افراد در آمستردام به ارمغان بیاورد.

آمستردام امید دارد بتواند با تمیز کردن هوا، میانگین امید به زندگی ساکنان آن را به مدت سه ماه افزایش و میزان انتشار کربن دی اکسید را تا 9 درصد کاهش دهد.

شهرهای دیگری در سراسر جهان نیز شروع به کاهش وسایل نقلیه آلاینده کرده اند. برای مثال پاریس، مادرید، آتن و مکزیکو سیتی در سال 2016 میلادی متعهد شدند تا وسایل نقلیه دیزلی را تا سال 2025 میلادی ممنوع کنند. لندن نیز امسال عوارض گزافی برای وسایل نقلیه ای که مطابق با استانداردهای دقیق انتشار گازها نیستند، تعیین کرده و هم چنین چندین شهر آلمان محدودیت هایی را برای خودروهای دیزلی اعمال کرده اند.

در حال حاضر آمستردام پنج ناحیه کم انتشار دارد که تردد وسایل نقلیه ای که بیشترین آلودگی را ایجاد می کنند، در آن ها ممنوع است. قرار است این نواحی گسترش یافته و مقررات موجود نیز در این زمینه سخت تر شود.

ساکنان این شهر نیز به تعویض خودروهای خود با خودروهای الکتریکی از طریق برنامه های تعویض خودرو و با کمک هزینه هایی که در این زمینه داده می شود، تشویق می شوند. پیش بینی ها نشان می دهد که برق رسانی به شمار زیاد وسایل نقلیه الکتریکی جدید به 23 هزار نقطه شارژ تا سال 2025 میلادی نیاز دارد.

آمستردام در حال حاضر حدود 3000 نقطه شارژ در محل پارکینگ های عمومی دارد و تا 1000 نقطه شارژ جدید نیز در حال نصب در خیابان های سراسر آن است و هر شهروندی که یک خودروی الکتریکی بخرد قادر خواهد بود درخواست نصب یک نقطه شارژ در محله خود داشته باشد.

یک شرکت انرژی اروپایی که از مزارع بادی و خورشیدی و هم چنین برخی از نیروگاه های گازی تامین انرژی را صورت می دهد قرار است نقاط شارژ برای خانه ها، کسب و کارها و اماکن عمومی در اختیار آمستردام قرار دهد.

این نخستین باری است که در جهان این مسئله در مقیاس گسترده رخ می دهد. اما این مقیاس چالش های خاص خود را به همراه دارد. برای مثال اگر تمام شهر بخواهند همزمان وسایل نقلیه خود را شارژ کنند، سیستم خراب می شود. بنابراین شرکت انرژی اروپایی تامین کننده در حال ایجاد انعطاف پذیری برای مقابله با تغییراتی است که در میزان تقاضا ممکن است ایجاد شود.

در حال حاضر حدود 17 هزار خودروی الکتریکی در آمستردام وجود دارد اما این تعداد می تواند تا سه سال آینده چهار برابر شود.

بنا بر گزارش سی ان ان، بسکمک از خدمات تاکسی و اتومبیل این شهر تاکنون الکتریکی شده اند اما همه دارندگان خودروهای شخصی استطاعت تعویض خودروهای خود و خرید خودروهای الکتریکی را ندارند. از همین رو مقامات این شهر از لزوم تامین خودروهای انتشار صفر ارزان و هم چنین بازار دست دوم این خودروها تا سال 2025 میلادی خبر داده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فرصت 10 ساله آمستردام برای جایگزینی خودروهای بنزینی با برقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرصت 10 ساله آمستردام برای جایگزینی خودروهای بنزینی با برقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید