سقوط سنگین بورس های اروپایی

تشدید جنگ تجاری بین چین و آمریکا باعث سقوط سنگین شاخص های بورسی در قاره سبز شد.

سقوط سنگین بورس های اروپایی

به گزارش خبرنگاران به نقل از سی ان بی سی، تنها چند ساعت پس از انتها آخرین دور از مذاکرات تجاری بین آمریکا و چین در شهر شانگهای، دونالد ترامپ گفت که چینی ها حاضر نیستند محصولات کشاورزی بیشتری از آمریکا بخرند و این باعث شده است تا وی تصمیم بگیرد تعرفه وارداتی بر محصولات چینی به ارزش 300 میلیارد دلار را از یکم سپتامبر امسال به 10 درصد افزایش دهد. این تهدید و پاسخ صریح چین برای اقدام متقابل فوری باعث شد تا بورس های اروپایی یکی از بدترین روزهای خود در امسال را سپری نمایند.

در آخرین روز از معاملات هفتگی، شاخص استوکس 600 که در بر دارنده نماد 600 شرکت بزرگ بورسی اروپایی است 2.4 درصد ریزش کرد که در این بین، نمادهای معدنی با ریزش 4.6 درصدی و خودرویی با 3.4 درصد بیش از سایر نمادها متحمل زیان شدند. شاخص فوتسی 100 بورس لندن با 2.34 درصد ریزش تا سطح 7407.06 واحدی عقب نشست، شاخص کک 40 بورس پاریس با سقوط 3.57 درصدی در سطح 5359 واحد بسته شد و شاخص دکس 30 بورس فرانکفورت با ریزش 3.11 درصدی تا سطح 11 هزار و 872.44 واحدی عقب نشست.

هو چون یینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین گفته است در صورت عملی شدن تهدید واشنگتن بر اعمال تعرفه های جدید، چین پاسخی محکم به آن خواهد داد. از سوی دیگر در انگلیس بوریس جانسون، نخست وزیر حزب محافظه کار در انتخابات محلی ولز از حزب رقیب مغلوب شد تا بدین ترتیب اکثریت حزب حاکم در مجلس شنماینده گردد. از آنجا که نخست وزیر فعلی وعده داده است انگلیس را تا انتها ماه اکتبر هر طور شده از اتحادیه اروپا خارج کند، تضعیف موقعیت حزب وی در مجلس باعث افزایش امیدواری ها به توقف روند خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا شده است.

در دیگر بازارها، قیمت نفت افزایشی محسوس یافت به گونه ای که هر بشکه نفت وست تگزاس اینتر مدیت با 1.17 درصد افزایش به 55.66 دلار و هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 1.39 درصد افزایش به 61.89 دلار رسیدند. هر اونس طلا برای تحویل فوری با 0.3 درصد کاهش به 1440.83 دلار و هر اونس نقره با 0.56 درصد افزایش به 16.27 دلار رسیدند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سقوط سنگین بورس های اروپایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سقوط سنگین بورس های اروپایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید