زندگینامه: خانگل مِصِرزاده (1320 - 1398)

به گزارش وبلاگ خبر، بانو خانگل ملقب به خانگل مصرزاده در حدود سال 1320 در روستای اوغاز در میان ایل سیوکانلو متولد شد. البته خانگل تاریخ تولدش را نمی دانست، خودش می گفت که وقتی روس ها به ایران آمدند من متولد شدم.

زندگینامه: خانگل مِصِرزاده (1320 - 1398)

به گزارش وبلاگ خبر- محمد بلبلی: مرحوم خانگل از زنان آوازخوان ایل کرمانج در خراسان شمالی بود و او را بیشتر با لالایی هایش می شناختند.

زندگی او از کودکی همواره با سختی ها و فشارهای سنگین همراه بود. جوانی خانگل به کار کردن در باغ های گردو برای گذران زندگی گذشت.

او دو بار ازدواج کرد که هر دوبار به جدایی انجامید. همین مساله او را بیشتر به انزوا برد.

وی در خاطراتش مدام به دوستی به نام مدینه اشاره می کند که همراهش آواز می خوانده است. همه این افراد از دنیا رفتند و خانگل تنها در کوچه خلوت روستا می نشست و زیر لب آواز می خواند.

خانگل آواز خواندن را خوب بلد بود و وقتی از او می خواستند آواز بخواند چشمانش از خوشحالی برق می زد، اندکی به فکر فرو می رفت و از اعماق ذهنش آوازی انتخاب می کرد. با یک نفس عمیق شروع می کرد و با تمام وجود می خواند. حرکات و حالات او هنگام آواز خواندن منحصر به فرد بود.

او یکی از بسیار هنرمندان موسیقی شمال خراسان است که به معنای واقعی کشف نشد و استعداد و توانایی اش از بین رفت. محدودیت هایی که در طول این سال ها برای زنان وجود داشته، مانع رشد و دیده شدن خانگل و سایر زنان هنرمند شد.

خانگل در کمال شایستگی می توانست سفیر فرهنگی زنان کرمانج باشد.

او مجموعه ای بی نظیر از آوازها و اشعار کرمانجی در سینه داشت که متاسفانه به دلیل آلزایمر بیشتر آنها را از یاد برد و تنها آلبوم ضبط شده کاری است با عنوان آوازهای زنان کرمانج که تنها گوشه ای از آوازهای خانگل را در بر دارد و تلاشی برای حفظ همین گنج محدود است.

سه قطعه آواز موجود در این آلبوم، حاصل چندین مرتبه ملاقات با خانگل و ساعت ها ضبط است.

خانگل می گفت: وقتی تنهام، وقتی ناراحتم یا خوشحالم، فقط و فقط آواز می خوانم، برای دلم می خوانم و با همین آوازها زنده ام.

او در 27 اسفند 1398 در سکوت تنهایی از دنیا رفت.

منبع: همشهری آنلاین

به "زندگینامه: خانگل مِصِرزاده (1320 - 1398)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زندگینامه: خانگل مِصِرزاده (1320 - 1398)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید