در صورت برخورد با شخصی که ویروس کرونا دارد، چه کار کنیم؟

به گزارش وبلاگ خبر، خبرنگاران/خراسان شمالی کارشناس آنفلوآنزای دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی تاکید نمود: بهداشت دست، اولین و مهمترین خط دفاع است.

در صورت برخورد با شخصی که ویروس کرونا دارد، چه کار کنیم؟

پسندیده در گفت و گو با وبلاگ خبر، با اشاره به اینکه بعد از آخرین تماس نزدیک با فرد بیمار، 14 باید مراقب تعدادی از علائم بود، گفت: یکی از این علائم تب است، بطوریکه طی مدت مذکور دو بار در روز دمای بدن خود را چک کنید.

وی سرفه، تنگی نفس یا مشکل در تنفس را از دیگر علائم اعلام کرد که باید مراقب آن بود.

پسندیده اضافه کرد: لرز، درد بدن، گلودرد، سردرد، اسهال، تهوع، استفراغ، آبریزش بینی از دیگر علائمی است که در صورت انتقال ویروس، در بدن بروز پیدا می نماید.

وی با بیان اینکه اگر به تب یا هر یک از علائم مذکور مبتلا بودید، سریع به مراکز درمانی مراجعه کنید، توضیح داد: اگر علائم مذکور را ندارید، می توانید فعالیت های روزانه خود را ادامه دهید.

این مسئول در ارتباط با اینکه اگر در خانواده نیز فردی دچار ویروس کرونا شد، چه کار کنیم، شرح داد: فقط افرادی در خانه باشند که حضورشان برای مراقبت از بیمار ضرروی است و سایر اعضای خانواده باید در محل دیگری حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: اگر این امر امکان پذیر نبود در اتاق دیگری بمانند.

پسندیده اضافه کرد: افراد سالخورده یا افراد مبتلا به بیماری مزمن قلب، ریه، کلیه و دیابت را از شخص بیمار دور کنید.

وی تاکیدکرد: مطمئن باشید که فضاهای مشترک در خانه از جریان هوای مطلوبی برخوردار است، دست ها را حداقل 20 ثانیه با آب و صابون بشوید، هنگام تماس با خون، ترشحات بدن مانند بزاق، خلط، استفراغ، ادرار یا اسهال بیمار، از دستمال و دستکش بهره ببرید.

کارشناس آنفلوآنزای دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: وسایل یک بار مصرف را بعد از استفاده دور بیندازید، هر روز سطحی مانند پیشخوان، میزکار، وسایل حمام، توالت، تلفن، تبلت و ... را تمیز کنید.

وی ادامه داد: سطوح و لباس هایی که ممکن است خون یا ترشحات بدن روی آن ریخته باشد، ضدعفونی کنید، ماشین لباس شویی کاملا ضدعفونی گردد، حین دست زدن به مواد آلوده از دستکش یک بار مصرف استفاده گردد و دست ها بلافاصله بعد از برداشتن دست کش با آب و صابون شسته گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "در صورت برخورد با شخصی که ویروس کرونا دارد، چه کار کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در صورت برخورد با شخصی که ویروس کرونا دارد، چه کار کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید