حق بیمه قراردادها، عامل نابودی رقابت در بخش خصوصی

فریال مستوفی در گفتگو با خبرنگاران ‬ در‬ خصوص‬ روش های مختلف پرداخت حق بیمه گفت: بیمه تأمین اجتماعی کارگران، 23 درصد‬ توسط کارفرما و هفت‬ درصد‬ از‬ سوی‬ کارگر‬ پرداخت می شود‬ که‬ این، بیمه ای است که به صورت اجباری باید پرداخت شود و از اولین ماه حضور در محل کار، یک کارگر در لیست بیمه سازمان تأمین اجتماعی قرار می گیرد؛ اما از طرف دیگر، حق بیمه پیمانکاری نیز مطرح است که به جای نگاه به حقوق کارگر، بر کل مبلغ قراردادهای پیمانکاری ضریب زده‬ می شود.

حق بیمه قراردادها، عامل نابودی رقابت در بخش خصوصی

عضو هیات‬ کنندگان‬ اتاق بازرگانی تهران در‬ دوره‬ هشتم، ‬ با اشاره به تاریخچه حق بیمه قراردادهای پیمانکاری گفت: اگر ما به تاریخچه حق بیمه قراردادها برگردیم، این روش اخذ حق بیمه برای زمانی است که کارفرما حق بیمه کارگر تحت قرارداد پیمانکاری را پرداخت نکند؛ اما در قانون، یک حق بیمه پیمانکاری نیز وجود‬ دارد که از آن رقم، حق بیمه هایی را که کارفرما برای کارگرش پرداخت نکرده است، باید پرداخت شود تا کارگر مشکل تأمین اجتماعی نداشته باشد و بتواند از مزایای تأمین اجتماعی استفاده کند.

مستوفی با اشاره به اخذ حق بیمه در هر دو حالت و اضافه تر از حق بیمه واقعی یک کارگر گفت: در حال حاضر، هم حق بیمه بر روی قرارداد پیمانکاری دریافت می شود و هم حق بیمه معمولی را از کارفرما می گیرند که البته در برخی موارد، این پرداختی بیشتر از رقم تعیین شده ای است که در قانون ذکر شده، این در حالی است که علیرغم اینکه کارشناسان تأمین اجتماعی هر دو حق بیمه را می گیرند، هیچ خدمتی هم به پیمانکار و کارگر ارائه نمی دهند.

ورشکستگی صندوق ها با وجود اخذ حق بیمه اضافی

این عضو اتاق بازرگانی تهران، با اشاره به ورشکستگی زیرمجموعه های سازمان تأمین اجتماعی شرح داد: سازمان تأمین اجتماعی تمام پول های حق بیمه را می گیرد؛ ولی الان تمام زیرمجموعه هایش در شرف ورشکستی هستند؛ بنابراین باید مجلس این روش حق بیمه را اصلاح کند؛ ولی مسلماً اعضای اتاق بازرگانی به عنوان بخش خصوصی باید به پیگیری این موضوع ورود کنند؛ چراکه پیمانکاران و کارگران، کسانی هستند که این قانون برایشان مسائل فراونی ایجاد کرده است.

مستوفی در ادامه با اشاره به جایگاه اتاق برای حفظ حقوق کارگر و کارفرما ادامه داد: ما هم به عنوان سازمان بخش خصوصی، بایستی طرفدار بخش خصوصی اعم‬ از‬ کارگر یا‬ کارفرما‬ باشیم و‬ مسلماً ما این موضوع را در جلسات اتاق پی گیری خواهیم کرد؛ چون اصولاً اتاق بازرگانی، به عنوان مجلس بخش خصوصی و مشاور سه قوه اس‬ت‬ و‬ این بررسی مشکل هم، جزئی از وظایف اتاق بازرگانی است که حتماً باید پی گیری شود تا مطالبه گری برای استیفای حقوق کارگر و پیمانکار صور. گیرد

وی با اشاره به ماده 11 قانون حداکثر استفاده از توان داخل و فسادزا بودن این مواد گفت: در مورد اظهاریه قانون حداکثر استفاده از توان تولید داخلی باید به ماده 11 آن اشاره‬ کرد که تاکید می کند ضرایب را هر سه سال تأمین اجتماعی به میل خودش می تواند بدون هیچ دلیلی تغییر دهد؛ پس مطمئناً این قانون به نفع کارفرما عمل نمی کند و ضرایب پایین نمی آید؛ بلکه بالا می رود. این ساز و کار هم فسادزا است و مسلماً این سازمان هیچ وقت آن را رو به پایین تغییرش نمی دهد؛ بلکه همیشه رو به بالا است.

این عضو اتاق بازرگانی با بیان اینکه حق بیمه قراردادها باعث کاهش رقابت پذیری تولید می شود و هیچ حمایتی در آن نیست، ادامه داد: جدای از این هم باید دید که چه اتفاقات دیگری رخ می دهد. این در حالی است که همین کار، هزینه ها را بالا می برد و پیمانکار مجبور است روی قیمت پیشنهادی خود، رقمی را اضافه کند؛ چراکه چاره ای جز این کار ندارد؛ پس رقابت هم نمی تواند داشته باشد و بنابراین، با ادامه این روند پیمانکار هم از رده خارج و در نهایت ورشکست می شود.

مستوفی در مورد مکانیزم معیوب شکایت از سازمان تأمین اجتماعی گفت: اکنون‬ سازمان‬ تامین‬ اجتماعی‬ هم قاضی است و‬ هم تصمیم گیر‬ که این روش، غلط است و ای کاش حداقل بعد از اخذ این مبالغ، می توانست در جاهایی سرمایه گذاری کند که سودآور باشد؛ ‬ در حالی که کل سرمایه گذارهای انجام شده با شکست روبرو شده است.

عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به ماده 12 قانون حداکثر استفاده از توان داخل و معضلاتی که ایجاد خواهد کرد، گفت: به هر حال معضلاتی هست که وجود دارد؛ اصولاً کار ما در بخش خصوصی باید این باشد که مطالبه گری تمام قد را در مقابل لوایح و قوانینی که به ضرر بخش خصوصی است، داشته باشیم و منطقی پی گیری کنیم. درموضوع ماده 12 قانون حداکثر استفاده از توان داخل هم با دادن اختیار بیشتر به سازمان تأمین اجتماعی عملاً تولیدکننده و کارگر ضرر می کنند.

مستوفی در رابطه با برگرداندن ماده 12 به مجلس توسط شورای نگهبان گفت: برگرداندن ماده 12 به مجلس توسط شورای نگهبان امر خوبی بود که باعث اصلاح این قانون در مجلس با پیگیری مجدانه اتاق بازرگانی شد به طوری که سبب شد هم کارگر و هم کارفرما سود ببرند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "حق بیمه قراردادها، عامل نابودی رقابت در بخش خصوصی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حق بیمه قراردادها، عامل نابودی رقابت در بخش خصوصی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید