توضیحات سخنگوی شورای نگهبان درباره رد صلاحیت 92 نماینده

به گزارش وبلاگ خبر، سخنگوی شورای نگهبان بعضی از دلایل رد صلاحیت 92 نفر از نمایندگان مجلس را خاطرنشان کرد.

توضیحات سخنگوی شورای نگهبان درباره رد صلاحیت 92 نماینده

به گزارش وبلاگ خبر، عباسعلی کدخدایی در بخش خبری 20:30 با نشان دادن پرونده یکی از نمایندگان مجلس که مراجع رسمی گزارش آن را داده اند، گفت: در گزارش هایی که داده شده ، مواردی که ذکر شده عبارت است از مثلا دخالت در امور اجرایی با تهدید نسبت به تعدادی از مدیران دستگاه اجرایی شهرستان استان، لابی کردن و کارچاق کنی در حوزه اقتصادی با شرکت ها و نهادهای مختلف.

وی اضافه نمود: نمونه دیگر رانت خواری و سوءاستفاده از موقعیت نمایندگی و خرید چند هکتار از اراضی مرغوب در یک محل بوده و اینها بعنوان مناطق آزاد و ویژه و گردشگری آن را می گیرند و بعد از آن طرف از تسهیلات بانکی استفاده می نمایند و با زد و بندهای اقتصادی ، تخلفات اقتصادی زیادی دارند. مثلا در دوره گذشته سابقه خرید و فروش آرا را دارند.

وی اضافه نمود: مورد دیگر این است که فردی در یک سازمانی مسولیتی داشته و گزارش همان سازمان هست که حیف و میل حقوق اموال بیت المال داشتند و نهادهای حراستی آن مرکز گزارش می نمایند که ارتباط نامتعارف اقتصادی با بعضی از پیمانکاران داشته است. مثلا یکی بحث پولشویی وفساد اقتصادی در موسسات داشته است. حتی مراجع قضایی برای ما نوشته اند که پرونده اینها مفتوح است و چون نماینده هستند ما نمی توانیم برخورد کنیم؛ لذا ما گزارش هایی را در این حد داشتیم .

کدخدایی ادامه داد: از افرادی گزارش داشتیم که با بیگانگان در پوشش های مختلف ارتباط داشته اند و دستگاه های امنیتی حساس بودند و طبیعتا باید پاسخ و شرح دهند و ما شرحات و مطالب آنها را گرفتیم و در پرونده ضبط است. بخشی از آنها ارتباطات نامتعارف اخلاقی است که گزارش شده است و مخصوص در این زمینه با خود نماینده مربوطه تماس می گیریم و حتما صحبت می کنیم و موارد را در میان می گذاریم و از آنجا که موازین شرعی هم ناظر براین است که خیلی مساله باز نشود و تحقیق نشود، در حد اظهارات خود فرد برای ما کفایت می نماید و اگر گزارش های معارضی نداشته باشیم، اظهارات خود فرد ملاک است و از آن عبور می کنیم.

وی تاکید نمود: مهمتر از این ها فکر می کنم که ما- اعضای شورای نگهبان - مخصوصا با نمایندگان محترم ، آنهایی که صلاحیتشان تایید نشده ، حتی المقدور سعی کردیم دیدار داشته باشیم و شرحات آنها را بشنویم و مطالب را اعلام کنیم. صبح امروز یکی از آقایان شورای نگهبان باتعدادی از 92 نفر دیدار کردیم. خود من امروز چندین نفر را داشتم و روزهای دیگر و سایراعضای شورا نیز این طور هستند. این طور نبوده که با یک گزارش محلی صرف ما اعلام نظر نموده باشیم. قطعا ما معتقدیم که اینها جزو حقوق نمایندگان بعنوان حق الناس است و شورا تاکید دارد که حقی از افراد تضییع نشود اما به مفهوم این نیست که ما این طرف را هم نادیده بگیریم و اجازه بدهیم اگر کسی تخلفاتی دارد ایشان در چرخه انتخابات قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "توضیحات سخنگوی شورای نگهبان درباره رد صلاحیت 92 نماینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات سخنگوی شورای نگهبان درباره رد صلاحیت 92 نماینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید