تشکیل بازارچه دائمی سیر در آذرشهر

اشرف شفیعی- تبریز - خبرنگار:وانت هایی با بار سیر آن هم در تعداد و مقدار زیاد که در تبریز و شهرهای دیگر استان تردد می نمایند به منظره ای آشنا برای شهروندان تبدیل شده اند.

تشکیل بازارچه دائمی سیر در آذرشهر

آنان که تا چند هفته قبل سیر را با قیمت های بالای 20 هزار تومان و در مقادیر کم خریداری می کردند اکنون سیر را با کیلویی زیر 3 هزار تومان آن هم به صورت فله ای و پشت وانت بارها می خرند. بخش اعظم سیر فراوریی استان آذربایجان شرقی در شهرستان های آذرشهر از جمله تیمورلو، گوگان و قراغیل کشت و روانه بازار می گردد. چند وقت اخیر عدم کاشت سیر در مقادیر زیاد مانند سیب زمینی و پیاز موجب ناهماهنگی در عرضه و فروش آن شده بود اما سال جاری برداشت این محصول شرایط خوبی دارد. به همین دلیل فرمانداری آذرشهر ایده راه اندازی بازارچه دائمی سیر و تشکیلات فروش بهتر را مطرح نموده است. در این زمینه یدالله الهیاری، فرماندار آذرشهر به چند سؤال خبرنگاران پاسخ داده است که صحبت هایش را در ادامه می خوانید.

  • در هفته های اخیر افزایش عرضه سیر در استان و کاهش قیمت آن را شاهد بودیم، آیا این فرآیند به زیان کشاورزان نیست؟

سیر محصول باکیفیت و ممتاز استان است و در هفته های جاری در فصل برداشت این محصول شاهد افزایش فراوری و عرضه و فروش ناهماهنگ آن هستیم. سال جاری بیش از 450 هکتار سیر در اراضی تیمورلو و قراغیل کاشته شده و در مجموع بیش از 5600 تن سیر از مزارع این منطقه برداشت می گردد. کاهش قیمت سیر در بازار به صورت نزولی و شدید به دلیل خراب شدن بخشی از محصول بر اثر عدم فروش موجب شده این محصول کشاورزی استان به قیمت پایین تری عرضه گردد. این مساله خسارت های اقتصادی به کشاورزان وارد می نماید که باید تدابیری برای آن اتخاذ گردد.

  • برای حل این مسائل چه تدبیری داشته اید؟

با بازدیدی که با حضور معاون عمرانی استاندار از بازارچه های فروش سیر موقت در این شهرستان صورت گرفت، مقرر شد محلی دائمی برای عرضه سیر در این شهرستان در بخش تیمورلو راه اندازی گردد تا سیستم فروش و عرضه محصول ساماندهی گردد و حمایت از فراورینماینده هم صورت گیرد؛ البته کشاورزان در کاشت محصول سیر باید میزان عرضه، تقاضا و وضعیت بازار را ارزیابی، و آمایش مزارع کاشت سیر و شیوه های اصولی کاشت این محصول را رعایت نمایند.

  • با توجه به این که سیر محصولی کم دوام است و افزایش فراوری فصلی و مقطعی هم وجود دارد چه روشی برای حل این مشکل دارید؟

محصولات فرآوری شده سیر با ارزش افزوده بسیار بالاتر در بازار عرضه می گردد و باید برای محصولات سیر فراوریی این شهرستان و استان هم صنایع تبدیلی مرتبط در نظر گرفته گردد و برنامه ریزی های لازم در این زمینه صورت گیرد. ایجاد سردخانه و بازارچه دائمی مدرن سیر هم برای ایجاد ارزش افزوده برای کشاورزان این منطقه ضرورت دارد.

منبع: همشهری آنلاین

به "تشکیل بازارچه دائمی سیر در آذرشهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل بازارچه دائمی سیر در آذرشهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید