سال جاری سال فراوانی میوه است، قیمت ها به زودی کاهش می یابد

روسای اتحادیه های مرتبط بخش خصوصی می گویند که قیمت انواع میوه و تره بار در امسال با توجه به فراوانی آنها به زودی روند کاهشی را در پیش خواهد گرفت.

سال جاری سال فراوانی میوه است، قیمت ها به زودی کاهش می یابد

از ماه های پایانی پارسال تاکنون وضعیت بازار میوه و تره بار به گونه ای بوده است که قیمت آنها روندی افزایش داشته و هر یک از مسئولان در بخش خصوصی و دولتی دلیلی برای آن می آورند و این افزایش قیمت ها تاکنون ادامه دار بوده است به گونه ای که قیمت پیاز در بازار به کیلویی حدود 15 هزار تومان در روزهای اخیر رسیده است و در این زمینه محمد شفیع ملک زاده - رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی - معتقد است که قیمت این محصول تره باری هنگام خرید از کشاورزان کیلویی 1,500 تومان است و بعضی از واسطه ها با مدیریت بازار قیمت این محصول را افزایش داده اند.

این اظهارات در حالی است که اسدالله کارگر - رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی - به خبرنگاران گفت: فضای امروز بازار میوه و تره بار همچون سال ها و دهه های گذشته نیست که کشاورز از قیمت واقعی محصول خود خبر نداشته باشد و آن را تا 10 برابر ارزان تر از نرخ بازار به واسطه ها بفروشد. پس اینکه گفته می گردد کشاورزان پیاز را کیلویی 1,500 تومان می فروشند و در بازار 15 هزار تومان است عقلانی و منطقی نیست و غیر ممکن است در فضای بازار امروز که کشاورز به وسیله اینترنت و شبکه های اجتماعی به راحتی می تواند قیمت محصولش را متوجه گردد، این کار را انجام دهد.

وی اضافه کرد: در بعضی موارد علت افزایش قیمت میوه وقوع سیل در مناطق فراوری این محصولات بوده است که می توان به عنوان مثال به پیاز و سیب زمینی اشاره نمود چرا که مسلماً اگر برداشت آنها شروع گردد به زودی قیمت سیب زمینی و پیاز نیز ارزان می گردد.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی درباره دیگر دلایل گرانی و افزایش قیمت میوه گفت: چند مشکل در بازار میوه وجود دارد که می توان به ناخالص فروشی، ارائه ندادن فاکتور، اجبار فروشندگان میوه برای پرداخت حق الزحمه کارگران میدان مرکزی میوه و تره بار اشاره نمود که قطعاً باعث افزایش قیمت میوه می گردد چرا که به عنوان مثال هنگامی که فروشندگان میوه می خواهند از بار فروشان و عمده فروشان میوه، میوه ای خریداری نمایند به دلیل آنکه کارگران آن غرفه حقوقی از صاحب غرفه دریافت نمی نمایند میوه فروشان مجبورند هزینه کارگر را برای جابجایی بار پرداخت نمایند. از سوی دیگر مسئله فاکتور است که بارها اعلام کردیم که فروشندگان میوه با وجود پیگیری عمدتاً نمی توانند فاکتوری از فروشندگان عمده این محصولات در میدان مرکزی میوه و تره بار دریافت نمایند و همین مسئله باعث می گردد که خالص فروشی هم رعایت نگردد چرا که وقتی فاکتوری در کار نباشد هر قیمتی که بخواهند را می توانند به فروشندگان میوه تحمیل نمایند و از سوی دیگر نیز پول سبد یا جعبه میوه را نیز روی قیمت میوه می آورند و آن را محاسبه می نمایند. این مسائل و مسائل سبب می گردد که قیمت میوه بالاتر از آن چیزی که باید، باشد.

مسائل فروشندگان میوه حل شد

این مسائل فروشندگان میوه در حالی مطرح شده است که حسن صابری هرندی - رئیس اتحادیه بار فروشان - در این باره به خبرنگاران شرح داد که این مسائل با توافقات و هماهنگی های اجرا شده در فرمانداری تهران حل شده و در این زمینه ها مصوبات خوبی داشته ایم. به عنوان مثال هیچ کدام از بار فروشان حق ندارند برای فروش محصول شان از ارائه فاکتور امتناع نمایند و صدور فاکتور الزامی شده است. دوم اینکه درباره هزینه کارگر نیز باید گفت که بر اساس توافقات اجرا شده در فرمانداری تهران مقرر شد تا هزینه کارگر را برای جابجایی بار تا روی باسکول، غرفه دار میدان مرکزی میوه و تره بار یعنی بار فروش بدهد و مابقی هزینه از آنجا را نیز خریدار میوه تقبل کند. همچنین برای خالص فروشی نیز توافقات مناسبی صورت گرفته و بنابراین مسئله ای در این زمینه وجود ندارد.

وی درباره وضعیت قیمت بازار و فاصله آن از فراوری تا مصرف نیز گفت: این مسئله به هیچ وجه صحت ندارد که قیمت یک محصول همچون پیاز از سر مزرعه تا میوه فروشی 10 برابر است و به شدت این موضوع تکذیب می گردد اما درباره قیمت میوه و تره بار نیز باید گفت که سال جاری سال فراوانی است و فراوری آنقدر افزایش می یابد که قیمت آنها به زودی کاهش خواهد یافت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سال جاری سال فراوانی میوه است، قیمت ها به زودی کاهش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال جاری سال فراوانی میوه است، قیمت ها به زودی کاهش می یابد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید